SSD Harddisk Avantajları

Solid State Disk Drive kısaltması olan ssdler Türkçe olarak Katı Hâl Disk Sürücü olarak çevirilmektedir. Veri depolamak üzere geliştirilmiş harddisklerin yerini zamanla alacak olan ssd lerin en büyük avantajı hız dır.

ssd

ssd

Aşağıda ssd ile hdd arasındaki fark Windows açılışı ve basit bir photoshop dokümanın açılması ile test edilmiştir. İzleyerek soldaki bilgisayarda bulunan ssd nin diğer standart harddiskten ne kadar daha hızlı oldğuğunu görebilirsiniz.

Ssd lerin çalışma mantığı rem ler ile aynıdır. Ses, ısı ve mekanik parçaların ortadan kaldırılması ile mekanik bir harddiskten çok daha üstün özelliklere sahip olmuştur. Örneğin bir hdd de yazma hızı ortalama 200 mb/saniye iken bu hız ssd lerde 1 gb/saniye olarak ölçülmüştür. Bilgisayar servisi Mersin normal harddiskler yerine bilgisayarlarınızda ssd kullanmanızı önerir. Mikroçipe paralel bağlanan veri yolları sayesinde istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilinmektedir. 2 ssd raid olarak kullanıldığında çok daha fazla hız elde edilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir