En Çok Karşılaşılan Laptop Arızaları

İnternet Kullanıcıları ve bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı arızalar istatiksel olarak listelenmiştir.

İş hayatınızda olsun günlük kullanımınızda kolaylık sağlayan notebooklar birçok arıza nedeni ile kullanımında sıkıntı yaratabilir. Bazı arızalar ve nedenler ise şu şekilde açıklanabilir.

  Notebook Isınma Sorunları

Tozlanmadan ve hava sirkülasyonundan kaynaklanan durumlardan dolayı notebook ısınma sorunu ortaya çıkmaktadır. Soğutucu fanın bozulması nedeni ile soğutulmayan notebook kolaylıkla ısınıp kapanabilir. Bununla beraber bazı yazımsal nedenlerden ve termal macununun kuruması notebookların ısınmasına neden olabilir.

 Anakartın Bozulması

Notebooklarda maddi açıdan büyük problem olan arızalardan biridir. Anakartlarda  yan sanayi olmadığı için bütün ürünlerde kendi anakartını üretme gücü vardır. İkinci elden bulunabilen anakart ikinci el olmasına rağmen yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Arızanın giderilmesinde Mersin macbook servis hizmet vermektedir.

2- İşlemci Arızaları

İşlemcilerin çeşit ve markaları piyasa da bulunmaktadır. Arızalanma durumunda tamiri olmadığı için yeni işlemcinin takılması ile arızadan kurtulmak mümkün olur. Arızalı işlemcilerde ekrana görüntü gelmez. Notebooklarda performans düşüşü yaşanır. Dosya kopyalamaları ile ilgili sorunlara neden olup hata verebilir.

3– RAM Arızaları:

Notebooklarda kullanılan ddr2, DDR, DDR3 SD RAM’lerinin kullanıldığı notebooklar daha uygun fiyatta tamir edilebilir. RAM desteklemeyen ürünlerde bazı hataların olmasından dolayı uygun RAM değişimi Mersin bilgisayar Servisi tarafından takılmaktadır. Arıza belirtileri ekranın maviye dönüşmesi işletim sistemindeki karışıklık ve dosya kopyalama hatalarının olması RAM arızalarının olduğunu gösterir.

4- CHİPSET Arızaları

Anakartların beyni olarak kabul edilen CHİPSET  iki temel çipsetten oluşur. Çipset arızalarında mause, klavye, touchpad ve wireless gibi bileşen ve donanımlar kullanılamaz. CHİPSET arızaları anakartın değişimine neden olabilir. Güvenilir firma Mersin macbook servis tarafından hizmet alarak    Chipset arızalarının tamirini yaptırabilirsiniz.

5- Ekran Kartı Arızaları

Ekran kartı arızalarında lap topta ve notebookta çizgiler ve karışık renkler çıkmaktadır. Entegre olan kartların değiştirilmesi gerekir. Ayrı olanların değişimi daha kolay olmaktadır. Cihaz parçalarının değişimi için Mersin bilgisayar Servisi arızaların giderilmesi için hizmet vermektedir.

6- İnverter Arızaları:

İnverter arızaları ekranın silik görünmesine neden olur. Görüntünün seçilmesi oldukça zorlaşacağı için mutlaka yetkili servis tarafından inverterin değiştirilmesi gerekir.

7- LCD Ekran Arızaları

LCD arızaları notebook problemlerinden biridir.

Ekranın kırılması  ya da çizilmesi durumunda değişim gerekebilir.

Müşterinin isteğine göre LED ekran ile değişim yapılabilir.

Notebook arızaları

En çok karşılaşılan notebook arızaları